ماسوله معروف ترین شهر تاریخی شمال

نوامبر 05,2019 0نظر

ماسوله معروف ترین شهر تاریخی و توریستی ایران واقع در گیلان است که در سال 1354 لقب اولین شهر تاریخی زنده کشور را به خود اختصاص داد. ماسوله شهرکی پلکانی دارای 350 خانه تاریخی با قدمتی 800 تا 1000 ساله است که در تمامی فصول سال زیباست اما گردشگران فصل تابستان و بهار را برای سفر به این شهر تاریخی ترجیح می دهند آب و هوای ماسوله کوهستانی، با تابستان های خنک و زمستان های سرد و پر برف است اطراف ماسوله پوشیده از جنگل و کوه است.

ماسوله گیلان کجاست؟

روستای پلکانی ماسوله ایران که البته امروزه دیگر به آن شهر ماسوله می گویند، یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری رشت و از معروف ترین نمونه های معماری پلکانی در جهان است. البته در ایران روستاهای پلکانی دیگری هم مثل روستای سرآقا سید وجود دارد که می توانید به هر حال ماسوله گیلان و در حدود ۶۵ کیلومتری غرب شهر رشت واقع شده است.

خرید زمین در ماسوله گیلان

اینجا هم مکانی است که طبق منابع تاریخی، حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ سال قدمت دارد و هم جاییست که بهترین چشم اندازهای طبیعی ایران را می توانید در آن ببینید. روستای پلکانی ماسوله در دامنه های جنگلی البرز و در ارتفاع ۱۰۵۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است.

یکی از ویژگی های جالب توجه در ماسوله، اختلاف ارتفاع پائین ترین نقطه تا بالاترین نقطه در آن است. به دلیل پلکانی بودن این روستا، بین پائین ترین و بالاترین نقطه آن حدود ۱۲۰ متر اختلاف ارتفاع وجود دارد.

روستای پله کانی
روستای پله کانی

جغرافیای ماسوله گیلان

شهر امروزی ماسوله شامل مجموعه معماری سنتی کوچکی است که در دل ژرف طبیعت رشته کوه‌های سرسبز با وسعتی معادل ۱۰۰ هکتار در مختصات جغرافیایی ۴۸ درجه، ۵۹ دقیقه طول شرقی و ۳۷ درجه، ۹ دقیقه عرض شمالی قرار دارد.

محدوده ی شهر ماسوله گیلان

محدوده زمین های شهر ماسوله گیلان از سمت شمال به شهرستان ماسال، از سمت جنوب به طارم علیا (استان زنجان)، از سمت شرق به جلگه شهر فومن و از سمت غرب به شهرستان خلخال (استان اردبیل) می‌رسد محدوده مرکزی ماسوله از سه جهت شمال، جنوب و غرب به کوه و از طرف شرق بر درهای زیبا مشرف است ارتفاع آن از سطح دریاهای آزاد برابر با ۱۰۵۰ متر است آب و هوای ماسوله کوهستانی، با تابستان‌های خنک و زمستان‌های سرد و پر برف است اطراف ماسوله پوشیده از جنگل است و راه اصلی ارتباطی آن، جاده ایست که به سمت فومن کشیده شده‌است.

برای مشاهده زمین ساحلی در شمال کلیک نمایید .

نظر